اخبار

بازگشت
چاپ
وزیر اقتصاد اظهار داشت:

استقراض از بانك مركزی، خط قرمز دولت

وزیر امور اقتصادی و دارایی در نخستین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۱۴۰۰ با اشاره به اینکه سال گذشته سال بسیار سختی برای اقتصاد کشور بود، افزود: استقراض از بانک مرکزی خط قرمز دولت های یازدهم و دوازدهم بوده است.


استقراض از بانك مركزی، خط قرمز دولت


به گزارش روابط عمومی بیمه دانا به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند در یکصد و چهارمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی  اظهار داشت: با وجود همه مسایل رخ داده در سال ۱۳۹۹، در این سال صادرات غیر نفتی به میزان حدود ۳۵ میلیارد دلار و واردات حدود ۳۸.۵ میلیارد دلار شد.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه سال گذشته سال بسیار سختی بود گفت: در این سال تلاش کردیم به گونه ای مدیریت کنیم تا برای مجموعه اقتصاد آنچه دشمن برنامه ریزی کرده بود، صورت نپذیرد.
وی این اتفاق را حاصل همگرایی بخش دولتی، خصوصی و قوای حاکمیتی دانست و افزود: در سال سوم تحریم ها، برخلاف آنچه طراحان تحریم انجام داده بودند و به رغم همزمانی با شیوع ویروس کرونا، رشد اقتصادی با تفاوت فاحشی نسبت به آنچه پیش بینی می شد مثبت بوده است.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه در اولین جلسه شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی در سال گذشته، دغدغه بخش خصوصی، استقراض از بانک مرکزی و مشکلات ناشی از آن یعنی آثار تورمی و همچنین فشار بر تولید کنندگان برای افزایش درآمد های مالیاتی دولت بود، گفت :  استقراض از بانک مرکزی خط قرمز دولت در این هشت ساله بوده و در بخش درآمد های مالیاتی اعتقاد بنده و دولت، افزایش وصولی بدون فشار به مؤدیان منضبط و شناسنامه دار بوده است.

وی افزود: جلوگیری از فرار مالیاتی و کسب مالیات از اجتناب کنندگان از پرداخت مالیات، از برنامه های اصلی وزارت اقتصاد  برای افزایش درآمد های مالیاتی بوده است و البته باید عزم راسخ داشته باشیم تا بودجه دولت را از نفت رها کنیم و بر مبنای درآمد های مالیاتی تنظیم کنیم.

دکتر دژپسند در ادامه بیان داشت: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی سال ۱۳۹۹ علیرغم شرایط تحریمی و شرایط خاص شیوع ویروس کرونا، مثبت شده است و این یک نقطه طلایی برای کشور است که حاصل تلاش جمعی بوده و خیز خوبی برداشته شده است که سال ۱۴۰۰ را می توان بر مبنای آن برنامه ریزی کرد.
وی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق اصناف و اتاق تعاون در کنار قوای حکومتی یعنی قوای مجریه، قضائیه  و مققنه ایجاد هم افزایی می کنند افزود : شورای گفتگو یک مسیر سرعت بخش و تسهیل کننده اقتصاد و تولید در کشور است و باید با حذف مقررات زائد، مقرراتی را وضع کنیم که موتور محرک تولید شود.

وزیر اقتصاد تأکید کرد : در سال ۱۴۰۰ باید معادل ۹۵ هزار میلیارد تومان خصوصی سازی انجام شودکه این خصوصی سازی ها به روش های مختلف بویژه بصورت بلوکی در محیطی شفاف و شیشه ای مثل بازار سرمایه انجام می شود.

دکتر دژپسند با تأکید براینکه شخص رئیس جمهور عدم استقراض از بانک مرکزی را در دستور کار خود و تیم اقتصادی قرار داده است گفت : در طول دولت یازدهم و دوازدهم نه تنها از بانک مرکزی مبلغی استقراض نشد بلکه در مقاطعی کمک هم صورت گرفت.چهارشنبه، 19 خرداد 1400 ساعت 10:28:33
چهارشنبه، 19 خرداد 1400 ساعت 10:29:14
مدیریت روابط عمومی
119

اخبار مرتبط

14:18:29 1400/03/31 مشاهده خبر...

وزیر امور اقتصادی و دارایی طی پیامی، انتخاب حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی را به عنوان ه...

11:02:37 1400/03/30 مشاهده خبر...

رییس کل بیمه مرکزی گفت: تاریخ صنعت بیمه، فرصتی طلایی پدید آورده تا با نگاهی عمیق و کاوشی دقیق این...

09:26:36 1400/03/30 مشاهده خبر...

غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در پیامی انتخاب آیت الله رئیسی به سمت رئیس جمهوری اسلامی ایران...

ارسال نظر

نظرات